Szukaj na tym blogu

niedziela, 18 grudnia 2011

Komunikacja niewerbalna

Człowiek jest istotą społeczną. Żeby funkcjonować w społeczeństwie musi komunikować się z pozostałymi jego członkami. Porozumiewanie się daje ludziom szansę na wymianę myśli i umożliwia współdziałanie. Wyróżniamy dwa rodzaje komunikacji: werbalną (ustną bądź pisemną) oraz niewerbalną.Ten drugi rodzaj (jak sama nazwa wskazuje) nie wymaga słów i często bywa nazywany "mową ciała". 
Według amerykańskiego psychologa, Alberta Mehrabiana, każdy przekaz zbudowany jest aż w 55 proc. z mowy ciała, w 38 proc. z tonu i barwy głosu, a jedynie w 7 proc. ze słów! Dlatego warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi języka naszego ciała, bo może nam to bardzo ułatwić kontakt z innymi osobami. I właśnie dlatego chciałabym przekazać Wam kilka cennych informacji dotyczących tego niezwykle istotnego, ale niestety często niedocenianego sposobu komunikacji. Udało mi się odnaleźć interesujący artykuł na ten temat- podaję link i serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim ;).
Kanały ekspresji niewerbalnej możemy podzielić na dwie grupy:
  • ruchy ciała (mimika, kontakt wzrokowy, gesty, pozycja ciała, dotyk)  
  • zależności przestrzenne (czyli po prostu dystans, jaki zachowujemy  podczas kontaktu z innymi ludźmi; im mniejszy dystans tym bliższa relacja interpersonalna)
Mimika stanowi źródło informacji na temat stanów emocjonalnych i postaw. Wyróżnia się sześć podstawowych rodzajów mimiki towarzyszących przeżywanym emocjom: szczęście, zdziwienie, strach, smutek, gniew oraz pogardę.
Kontakt wzrokowy stanowi sposób na okazanie zainteresowania rozmową oraz umożliwia pokazanie naszego pozytywnego lub negatywnego stosunku do rozmówcy.
Gesty towarzyszą niemal każdej rozmowie. Odpowiednio dobrane pomagają w zrozumieniu przekazywanych komunikatów, a źle mogą uczynić naszą wypowiedź chaotyczną.Ziewając sygnalizujemy zmęczenie, senność lub znudzenie. Wymachując rękoma możemy wyrazić złość, ale również podkreślić wagę tego, o czym mówimy. 
Pozycja ciała ujawnia informacje na temat naszego samopoczucia oraz naszego stosunku do rozmówcy (i tak np. wyrazem sympatii jest podobna pozycja ciała, skrzyżowane ręce i nogi mogą oznaczać lęk lub nieśmiałość ).
Dotyk stanowi bodziec o dość dużej sile oddziaływania, dlatego społeczeństwo utworzyło specjalny system norm określających akceptowalny obszar i liczbę dotyków, w zależności od charakteru związku międzyludzkiego. Przekazy dotykowe są szczególnie skuteczne w dostarczaniu pocieszenia osobom potrzebującym psychicznego wsparcia. Poprzez dotyk najlepiej dokonuje się transmisja uczucia sympatii, zrozumienia, współczucia. Dotyk odgrywa ogromnie ważną rolę w kształtowaniu bliskich relacji.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapoznajcie się z Krótkim przewodnikiem po komunikacji niewerbalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz