Według amerykańskiego psychologa, Alberta Mehrabiana, każdy przekaz zbudowany jest aż w 55 proc. z mowy ciała, w 38 proc. z tonu i barwy głosu, a jedynie w 7 proc. ze słów! Dlatego warto zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi języka naszego ciała, bo może nam to bardzo ułatwić kontakt z innymi osobami. I właśnie dlatego chciałabym przekazać Wam kilka cennych informacji dotyczących tego niezwykle istotnego, ale niestety często niedocenianego sposobu komunikacji. Udało mi się odnaleźć interesujący artykuł na ten temat- podaję link i serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim ;).
Kanały ekspresji niewerbalnej możemy podzielić na dwie grupy:
- ruchy ciała (mimika, kontakt wzrokowy, gesty, pozycja ciała, dotyk)
- zależności przestrzenne (czyli po prostu dystans, jaki zachowujemy podczas kontaktu z innymi ludźmi; im mniejszy dystans tym bliższa relacja interpersonalna)
Kontakt wzrokowy stanowi sposób na okazanie zainteresowania rozmową oraz umożliwia pokazanie naszego pozytywnego lub negatywnego stosunku do rozmówcy.
Gesty towarzyszą niemal każdej rozmowie. Odpowiednio dobrane pomagają w zrozumieniu przekazywanych komunikatów, a źle mogą uczynić naszą wypowiedź chaotyczną.Ziewając sygnalizujemy zmęczenie, senność lub znudzenie. Wymachując rękoma możemy wyrazić złość, ale również podkreślić wagę tego, o czym mówimy.
Pozycja ciała ujawnia informacje na temat naszego samopoczucia oraz naszego stosunku do rozmówcy (i tak np. wyrazem sympatii jest podobna pozycja ciała, skrzyżowane ręce i nogi mogą oznaczać lęk lub nieśmiałość ).
Dotyk stanowi bodziec o dość dużej sile oddziaływania, dlatego społeczeństwo utworzyło specjalny system norm określających akceptowalny obszar i liczbę dotyków, w zależności od charakteru związku międzyludzkiego. Przekazy dotykowe są szczególnie skuteczne w dostarczaniu pocieszenia osobom potrzebującym psychicznego wsparcia. Poprzez dotyk najlepiej dokonuje się transmisja uczucia sympatii, zrozumienia, współczucia. Dotyk odgrywa ogromnie ważną rolę w kształtowaniu bliskich relacji.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapoznajcie się z Krótkim przewodnikiem po komunikacji niewerbalnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz